sobota, 28 listopada 2015

Zaprzyjaźnić się z pszczołami! - relacja ze spotkania z Seniorami



Czy można? Tak, a nawet trzeba! O tym, we wtorek 17 listopada, we Wrocławskim Centrum Seniora, przekonywali Marcin Musiałczyk i Konrad Lewacki – młodzi organizatorzy akcji Ratuj Pszczoły i Sanatorium dla Pszczół, pszczelarze z Fundacji Integracja Pokoleń, prawdziwi pasjonaci prezentowanej tematyki.

Niezwykle interesującą prelekcję o pożytecznych owadach, pełną odwołań do własnych doświadczeń i badań, prowadzący uzupełnili wystawą „Sekrety Owadów Zapylających”. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć prezentację o właściwej hodowli pszczół, poznać rośliny sprzyjające ich życiu, a także posłuchać specyficznych odgłosów tych miododajnych stworzeń. Podczas wykładu prowadzący, na przykładzie zdjęć i opisów, przedstawili rodzaje i gatunki pszczół, ich cechy charakterystyczne, wśród których na uwagę zasługuje pracowitość, która, jak podkreślili pszczelarze, zajmuje je tak bardzo, że rzadko kiedy mają czas użądlić człowieka. Jak się okazało, istnieje bardzo wiele gatunków pszczół, o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia. Podobnie jest jednak z chorobami tych owadów – wśród nich prowadzący wyróżnili mnóstwo odmian bakteryjnych, pasożytniczych i wirusowych. Co istotne, w Polsce niewiele jest prowadzonych badań dotyczących występowania tych schorzeń. Młodzi pszczelarze czerpią wiedzę z doświadczeń zagranicznych i sami prowadzą własne badania. Na ich podstawie przekazali uczestnikom wiedzę na temat powodów ginięcia pszczół, wśród których, obok licznych chorób, czy też transportu i przemieszczania owadów, współczesnej zbyt zagęszczonej gospodarki pasiecznej względem możliwości coraz bardziej zubożałego w rośliny miododajne środowiska. Prowadzący wskazali też na niszczącą działalność człowieka, chemizację rolnictwa i burzenie miejsc do gniazdowania. Sporą część spotkania poświęcono omówieniu sposobów na przeciwdziałanie temu stanowi. Wśród zbawiennych działań dla życia i rozwoju pszczół prowadzący wymienili między innymi sadzenie miododajnych roślin (np. ziół i to nie tylko w ogródku, ale także na balkonie), spożywanie ekologicznych produktów, ostrożne stosowanie środków chemicznych, , budowanie hoteli i domków dla owadów. W ogrodach warto jest ograniczyć koszenie trawników i umożliwienie zakwitnięcia krokusów, mniszka lekarskiego i koniczyny, a nawet pozostawienie w części ogrodu suchych liści i gałęzi, czyli zapewnienie naturalnego siedliska dla owadów.

Prelekcja bardzo spodobała się seniorom. Nic więc dziwnego, że w końcowej części spotkania padało wiele pytań od widowni, zarówno o sposoby hodowli, jak i rodzaje oraz metody wytwarzania miodu, a także o tę pracowitość pszczół, czyli maksymalną ilość litrów miodu, które pszczoły mogę wytworzyć w sezonie...

Czerpiąc z wiedzy pszczelarskiej, przekazanej w trakcie wykładu, spotkanie można podsumować w następujących słowach: Pszczoły są sprzymierzeńcem człowieka, nie należy się ich bać, tylko je zrozumieć i zapewnić im odpowiednie warunki do życia, a przez to – zachować naturalny, jak najbardziej ekologiczny stan środowiska… Sposobów ratowania pszczół jest wiele, a wśród nich bardzo proste działania, które może wykonać każdy. Każdy zatem może uratować pszczoły! Tak niewiele trzeba, a tak wiele można zrobić, i to dla dobra wszystkich!

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje prowadzącym, młodym pasjonatom pszczelarstwa, za przybliżenie seniorom niezwykle istotnej tematyki w przystępny i bardzo interesujący sposób.



Zdjęcia i tekst: Joanna Ryłko

Spotkanie odbyło się we Wrocławskim Centrum Seniora 17 listopada 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz